reklama

In Da House (Žúrka v Londýne) alebo Kto je najznámejší Slovák?

GUnaGU je kultové divadlo s ešte kultovejšími hrami. Bolo a je jedno z mála, ktoré sa držia vo svojom skrytom, podzemnom svete a pritom dobre známom pre svojich priaznivcov. To, že sú v samom srdci Starého mesta, v pivničných priestoroch, robí atmosféru divadla ešte príťažlivejšiu a útulnejšiu. Žiadne zložité scény a výpravy, všetko je založené na charizmatických hereckých osobnostiach. Príbeh „au-pairiek" v Londýne je zrkadlom nielen slovenského charakteru, ale aj našej veľkej malosti...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu
(zdroj: zdroj: internet)

Tri ženy žijúce v bohatých rodinách, starajúce sa o Londýnčanov, majú viac menej obdobné problémy. Hľadať šťastie a životnú radosť za daných podmienok je pre tieto Slovenky, problematická záležitosť. Každá si nesie svoje tajné bremená, ktoré diváci postupne spoznávajú v priebehu deja v indicko-londýnskej obývačke, v ktorej práve prebieha „babská žúrka". Postaviť sa na vlastné nohy v cudzine chce často veľkú dávku odvahy a nájsť si tam to svoje miestečko s vlastným svetom je viac než náročná úloha. Keď Briti hodia všetkých, čo sa narodili na východ od Sudetov do jedného vreca s nadpisom „podradnejší a lacní", si často pýtame sami. Bez mihnutia oka. Ľudia často robia za minimálnu mzdu (aj keď v Británii je INÉ minimum), tu najmenej kvalifikovanú prácu, desať - dvanásť hodín denne a ešte aj tu sa prekárajú, kto ju spraví lacnejšie a kto dokáže prežiť z polotovarových konzerv, bez kúrenia v malej, aj keď britskej, slúžkovskej kutici.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príbeh hry „In Da House (Žúrka v Londýne)" však vnáša do pléna aj ďalšie vystupujúce problémy a otázniky. Vzájomné prekáranie sa medzi Východoeurópskymi národmi je stará známa vec, ktorú sme pravdepodobne zdedili od našich „veľkých" predkov. Bežný Slováčisko ostane zarazene civieť pri triviálnej otázke: Kto je najznámejší Slovák? Vyslovené zostanú dve diskutabilné mená: Warhol a Dubček. Koho však dnes poznajú mladí ľudia vo svete mimo športovcov zo Slovenska? Vlastne, čo to trepem, vedia vôbec kde tá naša krajinka je?

Hra však vypovedá aj ďalšie témy z kuchyne au-pair. Kde nájsť v týchto životných situáciách šťastie? Život dokáže byť radostným na rôznych frontoch, ale rovnako vie byť veľmi pochmúrny a deprimujúci na oboch stranách barikády. V ponímaní hry divadla GUnaGU sa život posluhovačiek v britských domácnostiach ukazuje ako neútešný a frustrujúci. Objavujú sa problémy, pred ktorými utekali zo svojej domoviny a neriešiteľnosť situácie je pre ne trpko skľučujúca. Nezostáva im nič iné, iba kyslá „chuť na tresku"... Zrkadlo im ukazuje ukrajinská študentka scenáristiky na londýnskej univerzite, privyrábajúca si tepovaním kobercov, ktorá je zatracovaná za svoj „ešte viac" východný pôvod. Hmm, takže kto je viac ako Slovák?!

Martin Neupauer

Martin Neupauer

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prešporský Bratislavčan Zoznam autorových rubrík:  ROKECCestopisnéBratislavaSpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu